príroda

 Na zamyslenie

Je pravdou, že Zem nie je rekreačné stredisko a že sme zraniteľní fyzicky aj psychicky - ako to vidíme v čase pandémie, či konflikte v Ukrajine. Vidíme ako strach a neistota sa odráža na našom každodennom živote, keď často nosíme masky, máme obavy niekomu podať ruku či ho objať, alebo byť  s ním v jednej miestnosti. Vidíme, ako sa v poslednej dobe dvíhajú ceny.

Keď naša psychika je oslabená, aj naše telo má tendenciu oslabiť sa. A aj keď vieme, že Covid má nízku smrtnosť, vieme aj to, že štatistika nám neodhalí, koho postihne ľahko a koho ťažko. Preto starostlivosť o našu myseľ aj telo má mať vysokú prioritu v našom živote. Teraz, v dobe UA krízy, je táto potreba este výraznejšia. Potrebujeme byť kreatívni ako upraviť náš životný štýl (osobný, pracovný), aby sme ustáli očakávateľné ťažkosti.

Relaxácia a meditácia je prostriedok na ukľudnenie aj disciplínu mysle. Meditáciou môžeme pozitívne ovplyniť informačné pole v našom okolí a zároveň robiť náš život vedomejším. Ak vieme ako meditovať, venujme nejaký čas denne aj tomu, aby sme v mysli zaslali pocit ľudskosti, priateľstva či pochopenia do oblastí, kde panujú konflikty ničiace ľudské životy.

Ak relaxovať či meditovať ešte nevieme, naučme sa to. Aj lekársky výskum potvrdzuje ich kladný vplyv na kvalitu života. V SPJ sú dostupné aj kurzy na ich zvládnutie.